Kde bychom byli bez dobrých ponožek? Všichni máme v šuplíku různé páry ponožek, od těch pěkných s veselými vzory až po ty huňatější na chladné noci, a po cestě několik obnošených a nesourodých párů. Už od dětství jsou nezbytnou součástí našeho šatníku, aby udržely naše prsty v teple a chránily nohy při chůzi. Tyto malé návleky na nohy však můžeme snadno považovat za samozřejmost. Od svého vynálezu ušly dlouhou cestu a vyvinuly se do řady praktických a pohodlných stylů. Kdy tedy byly ponožky vynalezeny a jak se v průběhu let vyvíjely.
Obsah
- 1 Vynález ponožky v 8. století př. n. l.
- 2 Vývoj šité ponožky ve 2. století n. l.
- 3 12th century socks history – status symbol
- 4 Vynález strojově vyráběných ponožek v 16. století.
- 5 Rozvoj strojové výroby v 19. století.
- 6 Diverzifikace ponožek ve 20. století.
- 7 Zaměření na čisté a praktické materiály v 21. století.
- 8 Budoucnost ponožkového průmyslu.
Vynález ponožky v 8. století př. n. l.
Předpokládá se, že ponožka je poměrně moderní vynález. Předpokládáme, že materiály a postupy používané k výrobě ponožek, jak je známe, jsou natolik moderní, že před několika staletími musely mít něco zcela jiného. Ve skutečnosti sahá historie ponožek mnohem dál.
O vynálezu ponožky se vedou spory. Někteří tvrdí, že naši předkové žijící v jeskyních nosili ponožky tak, že si kolem nohou uvázali zvířecí kůže, ale tato svrchní obuv je spíše ranou obuví. Aby se jednalo o ponožku, máme na mysli měkkou pokrývku přes chodidlo a uvnitř další boty. Tím se dostáváme k piloi, které nosili Řekové pod sandály v 8. století. Hrubá konstrukce z matných zvířecích chlupů zní podle dnešních měřítek poněkud nepohodlně, ale připravila půdu pro měkčí pletené ponožky z chlupů a vlny.
Vývoj šité ponožky ve 2. století n. l.
Dlouhou dobu se ponožky vyráběly ručně z různých materiálů. Výběr materiálu a stylu závisel na zručnosti řemeslníka a na vláknech, která byla v té době k dispozici. Přírodní vlákna, jako je vlna a zvířecí srst, byla základním produktem, ale tvůrci se vyvíjeli od matování materiálu k pletení vláken a šití podstatnějších kusů obuvi.
Příklady vlněných a pletených ponožek byly nalezeny již v 1. a 2. století našeho letopočtu. Pár dětských ponožek z římské osady ve Velké Británii je jedním z nejstarších příkladů. Z podobných materiálů pocházejí také ponožky ze starověkého Egypta. Zajímavostí egyptských ponožek je rozdělená špička. Pokud jste si mysleli, že vaše legrační pestrobarevné ponožky s jednotlivými prsty jsou moderním vynálezem, toto ukazuje, že Egypťané byli daleko před námi.
12th century socks history – status symbol
Dnes se málokdy hodnotíme podle ponožek. Možná se pochlubíme pěkným novým párem, pokud mají zábavný design, ale to je tak všechno. Jinak tomu bylo ve 12. století, kdy existoval větší rozdíl mezi základními domácími vlněnými ponožkami běžného uživatele a špičkovými výrobky pro příslušníky vyšší společnosti. Zde byl důležitý materiál, střih a celkové řemeslné zpracování ponožek. Dobře padnoucí ponožka z hladkého hedvábí byla pro evropské aristokraty nezbytností. Dnes bychom dali přednost domácí nadýchané vlně před kluzkým hedvábím.
Nyní můžete snadno získat vysoce kvalitní ponožky daleko za hranicí 12. století, vyberte si naši službu ponožek na zakázku.
Vynález strojově vyráběných ponožek v 16. století.
Když se řekne "strojově vyráběná" ponožka, snadno si představíme velkou továrnu vyrábějící výrobky ve velkém množství pro masový trh. Dlouho předtím však existoval pletací tkalcovský stav. Ten byl vynalezen v anglickém Nottinghamu v roce 1589 a byl dokonalým nástrojem pro vytváření ponožek prostřednictvím stroje, který šetřil čas, a nikoli ručně. Postupem času se rozšířila strojová výroba ponožek, i když mnozí výrobci stále dávali přednost ruční práci.
Rozvoj strojové výroby v 19. století.
Historie ponožek sahá do 18. století, kdy průmyslová revoluce přinesla nový druh strojů s pokročilými procesy a rozsáhlými továrnami. Došlo ke změně výrobních metod, kdy majitelé továren zaměstnávali lidi v mlýnských městech, aby obsluhovali jejich stroje pro velkou masovou výrobu. Toto zboží pak mohlo být rozváženo po těchto rostoucích obchodních cestách a místním spotřebitelům za nižší cenu. Touha po doma ručně pletených ponožkách začala odumírat.
Zároveň se v 19. století rozšířilo používání alternativních materiálů. Před průmyslovou revolucí byla nejoblíbenějším materiálem vlna a běžná vlna místních ovcí byla při masové výrobě nejekonomičtější volbou. Rozšířené obchodní cesty a spojení mezi zeměmi však umožnily dovoz jiných materiálů.
Obchodní cesty s bavlnou umožnily větší množství lehčích prodyšných ponožek, které dnes preferujeme. Kašmírová vlna již nebyla specialitou svého regionu a stala se drahým a vyhledávaným luxusním zbožím, jakým je dnes. Merino vlnu bylo možné sehnat i mimo Austrálii a používat tento měkčí materiál ve špičkových výrobcích.
Diverzifikace ponožek ve 20. století.
Jedním z největších objevů v historii ponožek bylo použití syntetických materiálů v oděvech. Nylon byl vynalezen v roce 1938 a stal se nezbytnou součástí módního průmyslu. Umožnil vyrábět oděvy s větší trvanlivostí a snadno se vyráběl ve velkém. Přidáním elastanu se pak materiály ještě vylepšily. Mezi další syntetické materiály patří polyester, akryl a olefiny. Nyní si můžete pořídit čistě přírodní ponožky, které se drží bavlny a vlny, nebo směsi, které jsou levnější a odolnější.
Tento posun v dostupnosti a používání alternativních materiálů vedl také k další výhodě, kterou považujeme za samozřejmou. Většina ponožek má určitou míru elasticity a pružnosti, takže nám na lýtkách pěkně sedí a zůstávají na svém místě. To by nebylo možné bez tehdejšího vytvoření nylonu a elastického pásku. Bez toho bychom si stále museli zahrávat dokola s podvazky.
Větší výběr látek a lepší výrobní metody znamenaly v průběhu desetiletí také širší škálu forem a vzorů. Ponožky již nemusely odpovídat určité délce a rozšiřovala se nabídka podkolenek i kotníkových ponožek do tenisek. Některé ponožky byly o něco silnější pro turistiku a jiné lehčí kvůli prodyšnosti. Stalo se také možné tisknout libovolný vzor v libovolné barvě.
Další významná změna v historii ponožek nastala v oblasti dámské obuvi. Muži dlouho nosili ponožky jako běžnou součást oděvu, aby si chránili nohy a zůstali v teple, když byli venku nebo v práci. Od žen se naproti tomu často očekávalo, že budou nosit spíše ženské věci, jako jsou punčochy a punčochové zboží. To se změnilo během významného okamžiku v oblasti ženských práv a osvobození - první světové války. První a druhá světová válka přinesla ženám praktičtější role na půdě, v továrnách a v profesích, kde dříve dominovali muži. Potřebovaly oblečení, které by odpovídalo jejich novým rolím, což znamenalo méně punčoch a sukní a více ponožek a kalhot.
Zaměření na čisté a praktické materiály v 21. století.
Svět výroby ponožek se neustále vyvíjí, aby vyhovoval potřebám spotřebitelů, a to znamená hledání nejlepších možných materiálů a vláken pro pohodlí a praktičnost. Zavedení nylonu ve 30. letech 20. století změnilo pravidla hry. Od té doby se však očekávání vyvíjela. Stále více se prosazuje touha po udržitelných materiálech, které jsou pohodlné a odolné. Pokud mohou ponožky nabídnout také vlastnosti pro lepší hygienu, tím lépe.
V této oblasti se do módního průmyslu dostává mnohem více bambusu. Jedná se o odolný a lehký materiál, který má navíc antimikrobiální vlastnosti. Ponožky by proto měly vydržet déle a zároveň udržovat nohy svěží. Stále je možné vyrábět tyto ponožky v různých vzorech a barvách, aby zůstaly vizuálně zajímavé.
Dalším zajímavým vývojem ve světě módy je v současnosti touha po kvalitních ručně vyráběných věcech namísto masové produkce. Tam, kde jsme se dříve přikláněli k pohodlnosti a nižší ceně továrně vyráběných ponožek, se nyní odvracíme kvůli dopadu továren na životní prostředí, nižší kvalitě zboží a upřednostňování něčeho jedinečného a zajímavého.
Vrátili jsme se k mentalitě, kdy chceme kvalitní věci, které vydrží, a rádi pleteme, šijeme a upcyklujeme materiály. Mladší spotřebitelé si možná raději pořídí ručně šitý pár ekologických ponožek od nezávislého dodavatele na Etsy než levné balení od velké značky.
Budoucnost ponožkového průmyslu.
Není pochyb o tom, že skromné ponožky se budou dále vyvíjet a přinesou nějaký nový prospěšný materiál nebo se upraví tak, aby byly ještě výhodnější. Nemusíme se stále spokojovat s levnými bavlněnými ponožkami a můžeme přinést varianty vhodnější pro sportovní aktivity, dlouhou procházku nebo jen lenošení na pohovce za chladného večera. Přesto i ty nejzákladnější ponožky urazily dlouhou cestu od matných chlupů a neforemných tvarů těch, které se nosily ve středověku. Dokud se budou firmy snažit zlepšovat a zdokonalovat svůj sortiment, můžeme se těšit z nepřeberného množství zajímavé obuvi.
Společnost OKSOX se specializuje na výroba krásných ponožek na zakázku, připojte se k nové historii tvorby moderních ponožek. Kontaktujte nás nyní!