Ewolucja historii skromnych skarpetek

Gdzie byśmy byli bez dobrej pary skarpet? Wszyscy mamy różne pary skarpet w szufladzie, od tych ładnych z zabawnymi wzorami do tych bardziej puszystych na zimne noce i kilka zużytych i niedopasowanych par po drodze. Są one istotną częścią naszej garderoby od czasów niemowlęcych, aby utrzymać nasze palce w cieple i chronić nasze stopy podczas chodzenia. Ale, możemy łatwo wziąć te małe pokrycia stóp za pewnik. Od czasu ich wynalezienia przebyły długą drogę i rozwinęły się w szereg praktycznych i wygodnych stylów. Kiedy więc wynaleziono skarpety i jak rozwinęły się one na przestrzeni lat.

Wynalezienie skarpety w VIII wieku p.n.e.

Istnieje założenie, że skarpeta jest dość nowoczesnym wynalazkiem. Zakładamy, że materiały i procesy wykorzystywane do produkcji skarpet, jakie znamy, są tak nowoczesne, że kilka wieków temu musiały mieć coś zupełnie innego. W rzeczywistości historia skarpet sięga znacznie dalej.

Skarpety starożytnego człowieka z epoki kamiennej
Skarpety starożytnego człowieka z epoki kamiennej

Istnieje pewna dyskusja na temat wynalezienia skarpety. Niektórzy twierdzą, że nasi jaskiniowi przodkowie nosili skarpety, wiążąc wokół stóp zwierzęce skóry, ale to zewnętrzne obuwie jest raczej wczesnym butem. Aby być skarpetą, musimy mieć na uwadze miękkie pokrycie na stopie i wewnątrz innego buta. To prowadzi nas do piloi noszonych przez Greków pod sandałami w VIII wieku. Surowa struktura zmatowionej sierści zwierzęcej brzmi trochę niewygodnie według dzisiejszych standardów, ale utorowała drogę dla bardziej miękkich dzianych skarpet z włosów i wełny.

Rozwój szytej skarpety w II wieku n.e.

Przez długi czas ludzie wykonywali skarpety ręcznie, używając różnych materiałów. Wybór materiału i stylu zależał od umiejętności rzemieślnika i dostępnych wówczas włókien. Naturalne włókna, takie jak wełna i sierść zwierzęca, były produktem pierwszej potrzeby, ale twórcy ewoluowali od matowienia materiału do dziergania włókien i szycia bardziej znaczących części obuwia.

Przykłady wełnianych i dzianych skarpet zostały znalezione w I i II wieku naszej ery. Para dziecięcych skarpetek z rzymskiej osady w Wielkiej Brytanii jest jednym z najwcześniejszych przykładów. Istnieją również skarpety ze starożytnego Egiptu z podobnych materiałów. To, co sprawia, że egipskie skarpety są tak interesujące, to konstrukcja z rozdwojonymi palcami. Jeśli myślałeś, że twoje zabawne wielokolorowe skarpety z pojedynczymi palcami były nowoczesnym wynalazkiem, to pokazuje, że Egipcjanie byli daleko przed nami.

Skarpety i złote sandały noszone przez egipskiego faraona Tutankhamuna, liczące prawie 3000 lat
Skarpety i złote sandały noszone przez egipskiego faraona Tutankhamuna, liczące prawie 3000 lat

12th century socks history – status symbol

Rzadko oceniamy się dziś na podstawie naszych skarpet. Możemy się pochwalić nową parą, jeśli ma fajny wzór, ale to wszystko. Nie było tak w XII wieku, kiedy istniała większa przepaść pomiędzy podstawowymi wełnianymi skarpetami domowej roboty dla przeciętnego użytkownika, a produktami z wyższej półki, produkowanymi dla osób z wyższych sfer. Tutaj materiał, dopasowanie i ogólny kunszt wykonania skarpet były ważne. Dobre dopasowanie gładkiej jedwabnej pończochy było koniecznością dla europejskich arystokratów. Dziś wolelibyśmy domową puszystą wełnę niż śliski jedwab.

Teraz możesz łatwo uzyskać wysokiej jakości skarpetki daleko poza 12 wiekiem, wybierz naszą usługę custom socks

Wynalezienie maszynowej skarpety w XVI wieku.

Europejskie arystokratki w połowie XVI wieku nosiły pończochy
Europejskie arystokratki w połowie XVI wieku nosiły pończochy

Kiedy mówimy "skarpety produkowane maszynowo", łatwo jest pomyśleć o fabryce produkującej duże ilości produktów na rynek masowy. Ale na długo przed tym istniało krosno dziewiarskie. Zostało ono wynalezione w Nottingham w Anglii w 1589 roku i było idealnym narzędziem do tworzenia skarpet za pomocą oszczędzającej czas maszyny, a nie ręcznie. Z czasem nastąpił wzrost produkcji skarpet na maszynach, choć wielu producentów nadal wolało pracować ręcznie.

Rozwój produkcji maszynowej w XIX wieku.

Historia skarpetek sięga XVIII wieku, Rewolucja Przemysłowa przyniosła nowy rodzaj maszyn z zaawansowanymi procesami i fabrykami na dużą skalę. Nastąpiła zmiana w metodach produkcji - właściciele fabryk zatrudniali ludzi w miasteczkach młyńskich, którzy uruchamiali ich maszyny do wielkiej masowej produkcji. Towary te mogły być następnie wysyłane przez te rozwijające się szlaki handlowe i do lokalnych konsumentów po niższych kosztach. Pragnienie domowych, ręcznie dzianych skarpet zaczęło zanikać.

W tym samym czasie w latach 1800 nastąpił wzrost wykorzystania alternatywnych materiałów. Wełna była najpopularniejszym materiałem przed rewolucją przemysłową, a zwykła wełna z lokalnych owiec była najbardziej ekonomicznym wyborem w masowej produkcji. Jednak zwiększone szlaki handlowe i połączenia między krajami pozwalają na import innych materiałów.

Szlaki handlowe z bawełną pozwoliły na uzyskanie większej ilości lżejszych, oddychających skarpet, które preferujemy dzisiaj. Wełna kaszmirowa nie była już specjalnością tego regionu i stała się drogim, poszukiwanym dobrem luksusowym, którym jest dzisiaj. Możliwe było również zdobycie wełny Merino poza Australią i wykorzystanie tego bardziej miękkiego materiału w produktach wysokiej klasy.

Zróżnicowanie skarpet w XX wieku.

przędza nylonowa do skarpet
przędza nylonowa do skarpet

Jednym z największych wydarzeń w historii skarpet było zastosowanie materiałów syntetycznych w odzieży. Nylon został wynaleziony w 1938 roku i stał się obowiązkowym elementem w przemyśle modowym. Pozwolił na stworzenie odzieży o większej trwałości i był łatwy w masowej produkcji. Dodanie elastanu następnie wzmocniło materiały dalej. Inne materiały syntetyczne to poliester, akryl i olefiny. Obecnie można uzyskać czysto naturalne skarpety, które trzymają się bawełny i wełny lub mieszanek, które są tańsze i bardziej trwałe.

Ta zmiana w dostępności i wykorzystaniu alternatywnych materiałów doprowadziła również do innej korzyści, którą uznajemy za oczywistą. Większość skarpet ma pewien stopień rozciągliwości i elastyczności, dzięki czemu ładnie się układają i pozostają na miejscu na naszych łydkach. Nie byłoby to możliwe bez stworzenia nylonu i elastycznej taśmy w tamtym czasie. Bez tego, nadal musielibyśmy bałaganić na okrągło z podwiązkami.

bawełniana przędza na skarpety
bawełniana przędza na skarpety

Większy wybór tkanin i lepsze metody produkcji oznaczały również szerszy zakres form i wzorów na przestrzeni dziesięcioleci. Skarpety nie musiały już być dopasowane do określonej długości, a w ofercie pojawiła się coraz większa liczba opcji podkolanówek, jak również skarpet do kostek do trampek. Niektóre skarpety były nieco grubsze na wędrówki, a inne lżejsze dla zapewnienia oddychalności. Możliwe stało się również drukowanie dowolnego wzoru w dowolnym kolorze.

Kolejna ważna zmiana w historii skarpet nastąpiła w przemyśle obuwia damskiego. Mężczyźni od dawna nosili skarpety jako powszechny element stroju, aby chronić swoje stopy i zachować ciepło podczas przebywania na zewnątrz i w pracy. Z drugiej strony, od kobiet często oczekiwano noszenia bardziej kobiecych rzeczy, takich jak pończochy i wyroby pończosznicze. Zmieniło się to w ważnym dla praw kobiet i ich wyzwolenia momencie - pierwszej wojnie światowej. W czasie I i II wojny światowej kobiety zaczęły pełnić bardziej praktyczne role na roli, w fabrykach i w zawodach wcześniej zdominowanych przez mężczyzn. Potrzebowały one odzieży dostosowanej do swoich nowych ról, co oznaczało mniej pończoch i spódnic, a więcej skarpet i spodni.

Nacisk na czyste i praktyczne materiały w XXI wieku.

Świat produkcji skarpet ciągle się rozwija, aby sprostać potrzebom konsumentów, a to oznacza znalezienie najlepszych możliwych materiałów i włókien dla wygody i praktyczności. Wprowadzenie nylonu w latach 30. ubiegłego wieku było przełomowe. Jednak od tego czasu oczekiwania uległy zmianie. Istnieje większe zapotrzebowanie na zrównoważone materiały, które są wygodne i trwałe. Jeśli skarpety mogą również oferować właściwości zapewniające lepszą higienę, tym lepiej.

To właśnie tutaj widzimy dużo więcej bambusa wkraczającego do branży modowej. Jest to trwały i lekki materiał, który ma również właściwości antybakteryjne. Dlatego skarpety powinny trwać dłużej, utrzymując stopy świeższe. Nadal możliwe jest wyprodukowanie tych skarpet w różnych wzorach i kolorach, aby pozostać interesującym wizualnie.

Innym interesującym rozwojem w świecie mody jest teraz pragnienie jakości ręcznie robionych przedmiotów nad czymś masowo produkowanym. Gdzie kiedyś pochyliliśmy się nad wygodą i niższym kosztem fabrycznych skarpet, teraz odwracamy się z powodu wpływu fabryk na środowisko, niższej jakości przedmiotów i preferencji dla czegoś unikalnego i interesującego.

nowoczesne skarpety, wiele kolorów dla większego komfortu
nowoczesne skarpety, wiele kolorów dla większego komfortu

Wróciliśmy do mentalności, w której chcemy przedmiotów o wysokiej jakości, które trwają i z radością będziemy dziergać, szyć i przetwarzać materiały samodzielnie. Młodsi konsumenci mogą być bardziej skłonni do zakupu ręcznie robionej pary ekologicznych skarpet od niezależnego dostawcy na Etsy niż taniego opakowania od dużej marki.

Przyszłość przemysłu skarpetkowego.

Nie ma wątpliwości, że skromna skarpeta będzie nadal ewoluować dalej z jakimś korzystnym nowym materiałem lub jakąś adaptacją, aby uczynić je jeszcze bardziej korzystnymi. Nie musimy zadowalać się tanimi bawełnianymi skarpetami przez cały czas i możemy wprowadzić opcje lepiej nadające się do uprawiania sportu, długiego spaceru lub po prostu leżenia na kanapie w zimny wieczór. Mimo to, nawet najbardziej podstawowe skarpety przeszły długą drogę od matowych włosów i niezręcznych kształtów tych noszonych w średniowieczu. Tak długo jak firmy będą gotowe się doskonalić i ulepszać swój asortyment, możemy cieszyć się mnogością ciekawego obuwia.

OKSOX specjalizuje się w robienie pięknych skarpet na zamówienie, dołącz do nowej historii tworzenia nowoczesnych skarpet. Skontaktuj się z nami już teraz!

Zostaw komentarz