Basics of custom socks – Materials/Yarn

According to our experience, our direct participation in raw material procurement is the best way to ensure quality. We purchase raw materials from China’s most abundant raw material market and ship them to the factory, no third-party intervention. We select qualified and stable raw material suppliers, meet environmental protection standards, national standards, and EU standards, and are confident to deal with each testing. We will configure raw materials according to customers’ needs. So as a buyer, how to choose socks raw materials yarn? The following navigation will give you some clear concepts.

Bir çorabın ana ipliği ve yardımcı ipliği vardır. Anlaşılması ve ayırt edilmesi çok kolaydır.

1. Özel Çoraplar Ana iplik

Pamuk:

Cotton is our most commonly used knitting fiber. It has become the most popular main yarn of socks, mainly because of its high cost-effective performance. A natural light fiber yarn. Air permeability, water absorption, heat preservation, and wear resistance. But because of the characteristics of water absorption, sweat is not easy to discharge, so we often find that wearing socks all day feel very wet. We can add nylon or polyester to the main yarn. These two kinds of non-absorbable synthetic fibers will drain sweat and keep the socks dry. But the price is that the shoes may get wet and bacteria may grow. We recommend pure cotton because socks can be cleaned regularly and even replaced every other day, but shoes can’t, right?

Cotton has been planted for thousands of years and has been planted all over the world. We use Xinjiang cotton, which is produced in the Xinjiang Province of China. The average daily sunshine in Xinjiang reaches 8-10 hours, and the average annual sun is 2550-3500 hours, which is very suitable for producing high-quality cotton. Xinjiang long-staple cotton is known as “Cotton Queen.” Its softness, luster, skin-friendly, air permeability and elasticity are far superior to ordinary cotton.

Eğirme işlemine göre pamuk aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

  1. Rejenere pamuk: Taraklama sürecinde ayrılmış kesik elyaflar veya kesilmiş pamuk ipliği segmentleri kullanılarak yeniden eğrilen bir tür pamuk ipliğidir. İplik kolayca koptuğu için karmaşık çoraplar örmenin bir yolu yoktur.
  2. Standart pamuk: çok geleneksel teknoloji kullanılarak büyük miktarlarda üretilen pamuk ipliği. Genellikle en temel saf pamuklu çorapların yapımında kullanılırlar.
  3. Hight blended cotton: new process spinning. It has a softer texture than standard cotton, softer, and knotless. This cotton yarn has the largest market share. Mrducka’s products, high-blend cotton is the basic configuration, when we refer to cotton, refers to high-blend cotton.
  4. Penye pamuk, yüksek karışımlı pamuğa dayalı bir taraklama işlemi eklenerek eğrilen bir tür pamuk ipliğidir. Anlaşılır bir şekilde, saçlarımızı tararken pamuk elyafları temizlenir ve neredeyse hiç neps kalmaz. Dolayısıyla, penye pamuktan yapılan çoraplar ekstra pürüzler olmaksızın çok pürüzsüzdür. Yumuşak bir dokuya ve hatta pürüzsüz bir dokunuşa sahiptir. Aşınma direnci son derece yüksektir. Pamuğun fiyatı yüksek karışımlı pamuğa göre çok daha yüksektir. Sadece penye çorap kullanan ve bu pamuk ipliğinde çok ısrarcı olan Avustralyalı bir müşterimiz var.
  5. Merserize pamuk: Pamuk ipliği merserize (alkali işlem görmüş) teknolojisi ile çok pürüzsüz hale gelir. İşlem görmüş pamuk ipliği, yumuşak dokusu, doğal ışık altında çok özel bir parlaklığa sahiptir. Yüzeyi pürüzsüz ve pürüzsüz olduğundan, boyamadan sonra renk ipliği tam ve eşittir.
  6. Organik pamuk: Pestisit, böcek ilacı ve gübre kullanılmadan yetiştirilen pamuk anlamına gelir. Genetiği değiştirilmemiştir ve çok çevre dostudur. Çevreye çok fazla katkı sağlar. Doğal ortamda tamamen doğal bir büyümedir; tabii ki yıllık üretim de etkilenir. Fiyatlar yüksek kalıyor.

Polyester:

İnsan yapımı elyaf, pamuk ipliğinden sonra ikinci ana ipliktir. Emici değildir, kokuyu önleyemez. Ucuzluk.

Coolmax:

It’s a brand of polyester. High-end performance material. It has a strong sweating function and can quickly remove sweat from the body surface. Many famous brands of sports socks use Coolmax as the main yarn or incorporate Coolmax ingredients.

Yün:

Yün önemli bir tekstil malzemesidir. Mükemmel esnekliğe, iyi sıcaklık tutma özelliğine ve uygun su emilimine sahiptir. Yün dokuma çoraplar açık hava yürüyüşleri için idealdir.

Akrilik:

It’s a human-made fiber. , Commonly known as artificial wool, has the characteristics of wool. Soft and light, with the advantages of wool, often blended with wool, to reduce costs. Socks made of high purity wool will appear rough. Adding a certain amount of artificial wool will enhance the comfort of socks.

Angora:

That’s the hair of Angolan rabbits. Good elasticity, not easy to pill, of course, the characteristics of warmth is not small.

Bambu:

Bu elyaf, doğal olarak yetişen bir bitki olan bambudan yapılmıştır. Bambu hızla büyür ve bol miktarda kaynağa sahiptir. Binlerce yıl önce insanlar tarafından yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise tekstil ve giyim için kullanılabilmektedir. Bambu elyaf çoraplar iyi terleme ve hava geçirgenliğine sahiptir. Antibakteriyel ve bakteriyostaz ana özellikleridir. Yüzeyi benzersiz bir doğal parlaklığa sahiptir, bu nedenle dokunma hissi çok ipeksi, ipek gibi hissedilir.

Keten lifi:

Keten lifi aynı zamanda doğal bir lif malzemesidir. Antibakteriyel, antistatik, mükemmel ısı dağılımı, ancak kaba dokunuş. Tek renk, spot pazar sadece siyah, beyaz ve gri üç renklidir, özel bir renk ise, özelleştirme gerektirir, çok zaman alıcıdır, hammaddelerin çoğu ithalata dayanır.

Lurex:

It’s a synthetic fiber, commonly known as gold and silver wire, which contains some shiny metal wires. It is used for weaving some unique patterns.

Naylon:

Tekstil endüstrisi için çok önemli bir hammaddedir. Çok güçlü ve aşınmaya dayanıklıdır, ana iplik olarak kullanılabileceği gibi yardımcı iplik olarak da kullanılabilir. Dokuma çoraplar ince ve hafiftir, ancak tokluklarını kaybetmezler. Tabii ki, mükemmel elastikiyeti nedeniyle, spor çoraplarını örmek ve spor performansını artırmak için de kullanılabilir.

Polipropilen:

Polipropilen. Nem kabul etmez. Tüm yapay elyaflar arasında en hafif olanıdır, ancak çok güçlüdür.

2. Yardımcı iplik

Elastik:

It’s a relatively thick yarn with rubber inside and polyester or nylon outside. Often appears at the top rib of the socks, knitted like a sock’s groove, to prevent socks from sliding. It also appears in the middle of the feet part. As a supporting arch structure, many sports socks have this design.

Elastan/Lycra/Spandex:

Commonly known as cover yarn. It’s very thin spandex, surrounded by a curled polyester or nylon to enhance its elasticity. Except for some functional socks or medical socks that do not require elasticity (such as diabetic socks), almost all socks need to be woven together with the auxiliary yarn and the main yarn to make the socks.

Spandex, Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın kullanılan terimdir. Lycra, mükemmel performansı ile tanınmış bir markadır. Yüzme kıyafeti, koşu taytı, jimnastik kıyafeti gibi bazı spor kıyafetlerinde vazgeçilmezdir. Elastan, bu terim dünya çapında kullanılmaktadır.

So far. We have listed some of the most common main yarns and auxiliary yarns. Of course, this is not all content. There are some unique and unusual materials that we have not listed. If you happen to have this demand, you can consult us. It’s our pleasure to answer for you. Bize ulaşın now, we will respond you accurately within 1 minute – 10 hours.

Diğerleri:

Basics of custom socks – socks length

Resimli Özel Köpek Çorapları, Yeni hotspot!

Özel çoraplar için daha faydalı makaleler:

Çorap Illustrator/Photoshop Tasarım Mockup Kılavuzu

Ücretsiz İndirme Merkezi

Özel Çorap Seçenekleri

Çorap Etiketi/Kartonu/Paketi Mockup Kılavuzu

Geçmiş Çorap Tasarımı

Bir Yorum Bırakın